Mińsk Mazowiecki

Rudka: więcej niż szpital

Region Czw. 05.05.2022 18:38:52
05
maj 2022

Na terenie szpitala chorób płucnych w Rudce (w powiecie mińskim) otwarto dziś, 5 maja tężnię solną. Oprócz tego, że posłuży zdrowiu ludzi, zwiększy turystyczną atrakcyjność gminy Mrozy. Przy okazji pokazuje wartość społecznego zaangażowania, jako że powstała z budżetu obywatelskiego Mazowsza.

Ukryta w niepozornej altanie instalacja ma działać o wiele skuteczniej, niż wielkie konstrukcje, znane z takich miejsc jak Ciechocinek. Wykonawca, Dariusz Kamiński tłumaczy różnicę: – Istniejące w Polsce tężnie przelewowe nie mają statusu urządzenia medycznego. Stosowana tam solanka paruje, ale do płuc spacerujących obok ludzi dociera nie sól, ale głównie woda. Tutaj wykorzystujemy suchy aerozol solny. Sól rozdrabniana jest na cząsteczki wielkości od 1 do 5 mikronów i wtłaczana w powietrze w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu. Wnikając do układu oddechowego rozrzedza zalegające tam wydzieliny i oczyszcza go, a następnie niweluje stany zapalne. Działa to zarówno na płuca, jak i na zatoki. Oddycha się nam swobodniej, nasz organizm staje się lepiej natleniony. Następuje samoregulacja systemu immunologicznego, co ma wpływ na astmę i alergie na pyłki. Oczywiście, nie działa to natychmiastowo. W końcu to nie tabletka, tylko leczenie uzdrowiskowe, więc dla uzyskania zdrowotnego efektu trzeba odbywać kilkudziesięciominutowe inhalacje przez co najmniej kilkanaście dni.

Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego podkreśla dwie sprawy. Po pierwsze, obiekt powstał za pieniądze z budżetu obywatelskiego Mazowsza. Po drugie, doskonale uzupełnia duże inwestycje, prowadzone w szpitalu w Rudce przez jego właściciela. – Na rewitalizację tego kompleksu przeznaczyliśmy z budżetu województwa 74 mln zł. Po zakończeniu robót będzie to placówka służąca wszechstronnej rehabilitacji. Tężnia wpisuje się w ten profil. Trzeba podkreślić, że będzie dostępna nie tylko dla pacjentów, ale dla wszystkich: dla mieszkańców, turystów, czy osób odwiedzających swoich chorych bliskich. Podobnie ma być z pobliskim parkiem.
Burmistrz Mrozów, Dariusz Jaszczuk cieszy się, że szpital w Rudce odzyskuje dawny blask i obrasta dodatkowymi atrakcjami. Włączony w strukturę Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, będzie jego zapleczem rehabilitacyjnym, a przy okazji uzupełni ofertę turystyczną gminy. – Zmieniliśmy specjalnie pod tym kątem naszą strategię rozwoju turystyki i rekreacji. Część obiektów, która miała powstać w samych Mrozach, przenieśliśmy do Rudki. Pracujemy teraz nad skomunikowaniem tych miejscowości. W tym roku kupimy rodzinne, kilkuosobowe drezyny rowerowe, które będą jeździć torami tramwaju konnego. W sąsiedztwie powstanie nieduży amfiteatr, w którym będą się odbywać koncerty muzyki klasycznej. Będzie też miejsce do ćwiczeń: nie siłownie, ale plenerowe pracownie rehabilitacyjne. Myślimy o nagłośnieniu terenu, by odpoczywającym i ćwiczącym ludziom sączyła się delikatna muzyka. Sześć hektarów jodłowego parku, dla których kiedyś zbudowano to uzdrowisku, cały czas leczy swoim klimatem, a teraz doszła jeszcze ta tężnia. Za rok będzie to naprawdę perła Mazowsza.

Jeśli chodzi o sam remont szpitala w Rudce, to jest on już daleko za półmetkiem i ma się zakończyć na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Prezes Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach, Marcin Kulicki informuje: – W ciągu miesiąca nastąpi przeprowadzka do wyremontowanego skrzydła, trwają prace w skrzydle „C”. Wykonawca zapewnia, że dotrzyma terminu. Oczywiście, są problemy: nie tylko rosnące ceny materiałów budowlanych, ale też sprawy techniczne, które wychodzą na jaw w trakcie robót. Uzyskana w przetargi cena 53 milionów w związku z tym rośnie, ale w budżecie zabezpieczono ponad 70 milionów i ten zapas teraz trzeba będzie wykorzystać.Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Adam Białczak
+48.500187558

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.