Mińsk Mazowiecki

Dozór za znęcanie się nad rodziną

Region Śr. 25.08.2021 10:21:02
25
sie 2021

16 sierpnia dyżurny komisariatu w Stanisławowie otrzymał zgłoszenie dotyczące interwencji domowej. Według informacji mąż miał znęcać się psychicznie oraz fizycznie nad swoją żoną, córką oraz wnuczkiem.

Pijany mężczyzna groził domownikom pozbawieniem życia przy użyciu siekiery, szarpał i ubliżał używając słów wulgarnych. Mundurowi zakończyli interwencję zatrzymaniem 72-letniego mieszkańca gminy i osadzeniem go w policyjnej celi.

Policjanci zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie mu zarzutów. Prokurator zdecydował o zastosowaniu wobec niego środka zapobiegawczego w postaci policyjnego dozoru.

Z punktu widzenia prawa przemoc w rodzinie to przestępstwo. Stosowany jest tutaj najczęściej artykuł 207 kodeksu karnego:

Art. 207 § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 – 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12
Skorzystaj z pomocy dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie - Gov.pl - Portal Gov.pl (www.gov.pl)

KPP Mińsk Mazowiecki

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Dorota Wakuła

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.